Особливості енергообміну між Україною та Молдовою

Особливості енергообміну між Україною та Молдовою

Що стосується України, то показник -36% робить її світовим лідером зі зниження енергоспоживання в 2006-2016 роках. Однак це сталося через різке падіння ВВП, а не через посилення заходів по підвищенню енергоефективності. Найбільше падіння енергоспоживання сталося, коли Україна втратила контроль над своїми територіями після анексії Росією Криму та військової інтервенції на Донбасі. Таким чином, в 2014-2015 рр. споживання первинних енергоресурсів в Україні скоротилося на 27%, а ВВП-на 16,3%.

З огляду на ці критичні показники, зростання енергоспоживання на 3,6% і зростання ВВП на 3% в 2016 році були незначними в порівнянні з 2015 роком. Той факт, що споживання енергії перевищує економічне зростання в 2016 році, підкреслює проблему енергоефективності в Україні.

Замість цього, навіть коли енергоємність ВВП в 2015 році досягала 0,28 млн. Тне / $ 1000 (в два рази вище середнього показника по ЄС), енергопостачання на душу населення в Україні було приблизно в 1,5 рази нижче, ніж в середньому по ЄС (таблиця «енергопостачання на душу населення в окремих країнах», стор. 13). На додаток до проблеми ефективногоенергоспоживання, Україна відстає від багатьох країн за енергоємністю економіки, що негативно позначається на продуктивності праці та конкурентоспроможності продукції.

Транскордонний енергообмін між Україною і Молдовою

НПК «Укренерго» взяла участь в стартовому нараді з технічної допомоги, направленому на вдосконалення механізмів транскордонної торгівлі електроенергією між Молдовою і Україною.

Зустріч відбулася у Відні під головуванням Енергетичного співтовариства (ЄС), за участю представників молдавської TSO, Moldelectrica. Технічна допомога є частиною програми EU4Energy, спрямованої на розвиток енергетичного сектора на Кавказі, в Центральній Європі і Східній Азії.

Однією з основних завдань ТП є узгодження питань, пов’язаних з плануванням транскордонних потоків, вимірюванням і коригуванням ненавмисних відхилень між Українською ldelectrica щодо стандартів ЄС і ENTSO-E. Докладніше з цією інформацією можна ознайомитися тут: www.ueex.com.ua/auctions/gas-cost-calculator/.

В рамках проекту буде проведена оцінка поточної ситуації, проведені консультації та вироблені практичні рекомендації, які допоможуть удосконалити існуючі процеси. Фарбою термін реалізації проекту-квітень 2020 року (докладніше з цією інформацією можна ознайомитися тут: ueex.com.ua

Принципи діяльності біржі засновані на впровадженні ефективних механізмів біржової торгівлі, клірингу і управління ризиками на енергетичних ринках України з урахуванням кращих світових практик. УЕБ форм національних орієнтирів цін на природний газ і вугілля.

На біржі зареєстровано понад 900 компаній-членів, що забезпечує високу ліквідність і репрезентативність ринкових цін і котирувань

Котирування української енергетичної біржі публікуються міжнародними аналітичними агентствами, в тому числі Thomson Reuters, Bloomberg та українськими галузевими виданнями, визнають неупереджене і прозоре формування ринкових цін на біржі.

На зустрічі сторони обмінялися думками про ситуацію і шляхи вирішення виниклих питань, обговорили графік реалізації проекту і хід його реалізації.

Проект повинен забезпечити прозорий і справедливий механізм коригування ненавмисних відхилень, що виникають при паралельній роботі відповідних енергосистем України та Молдови.

admin_ngen administrator